Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Evlenme İkramiyesi Nedir?

Evlenme İkramiyesi Nedir?

Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik mevzuatının ölüm sigortası kısmından sağlanan yardımlardan biridir. Halk içinde bilinen adıyla “ Çeyiz Parası “ .

Evlenme Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir?

Bu ödenekten annesi ve ya babası vefat etmiş ve bu vefat için aylık gelir alan kız çocukları, evlenmeye karar verdiklerinde yararlanabilmektedir. Erkek bireylerin bu ödenekten yararlanma hakları yoktur. Dul eşlerin tekrar evlenmeye karar vermeleri durumunda bu ödenekten faydalanmaları söz konusu değildir.

Evlenme Ödeneğinin Miktarı Ne Kadardır?

SGK’dan alınan son aylık gelirin 2 yıllık tutarı kadar verilen ödenek, diğer bir değişle aylık alınan miktarın 24 katına eşittir. Örneğin; 500 TL tutarında ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 12.000TL evlenme ödeneği verilecektir. Bu miktar peşin ve bir seferde verilmektedir. Kişinin evlenmesi durumunda alınan bu aylık gelir kesilmektedir. Aslında bu olay kesilmesi gereken aylığın 2 yıllığının peşin verilmesi sebebiyle iki yıl geç kesilmesi anlamına gelmektedir. Kız çocuğunun boşanması durumunda aylık gelir 2 yıllık sürenin tamamlanması sonunda tekrar bağlanacaktır. Bunun sebebi de iki yıllık gelirin peşin olarak verilmesidir.

Ödenek Alan Kız Çocuğu Sağlık İmkânlarından Faydalanabilmekte midir?

Bu yardımı alan kız çocuğu eğer eşinden dolayı sigortadan faydalanamıyorsa bile kendisi üzerinden 2 yıl boyunca bu imkândan faydalanabilmektedir.

Evlenme İkramiyesinden Nasıl Faydalanılır?

SGK’ya başvuru yapılması sonucu bu ikramiyeden faydalanılabilir. SGK kendiliğinden bu yardımı yapmamaktadır. Ayrıca 5 yıl içinde bu hak talep edilmezse, hak ortadan kalkmaktadır.

 


, , ,