Krediler

İstatiksiktelere Göre Kredi Çekmenin Şartları

İstatiksiktelere Göre Kredi Çekmenin Şartları.

Satın alma gücünde artışa ihtiyacınız var, aynı zamanda elinize yüklü bir miktarda para geçmesi ve geri ödeme koşulu ile sağlanması gerekiyor. İnsanların çoğunun bu gibi durumlara girdikleri takdirde bankaların birbirinden farklı kredilerinden faydalanmaları en etkili yöntemler arasında yer almakta. Kişilerin kredilerden faydalanabilmeleri için üst seviyede ya da segmentine göre uygun puanı ve güvenilir müşteri statüsüne sahip olmaları gerekmektedir.

Kullanım alanları genellikle ticari, tarım, Sanayi, Yapı, ihtiyaç kredisi, özel veya statik ve donanımlara sahip olan güvenilir kişiler yani KOBİ İşletmeleri, bankaların birçok kredilerinden, kendileri dahi istemeden tekliflerden faydalanabilme özelliğine sahiplerdir. Bu gibi durumlarda ise vergiye tabi olmaları ve bankalara ait POS cihazı kullanımı gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Kobiler ayriyeten özelliklerinin dışında faizsiz olarak kredilerden de faydalanabiliyorlar. Zaman zaman böyle kampanyalar çıktığında bu gibi durumları kaçırmak istemeyen insanlar, sıkışık olmadıkları halde kredilerinin üzerindeki puan değerlerini yükseltmek için bu avantajlardan ihtiyaçları olmadığı halde faydalanabilmekte.

Bankaların güvenilir statüsüne girmeyen kişilerin kredilerden faydalanabilme olanakları:

Yıllar boyunca düzenli ödeme gerçekleştirmiş, fakat son bir kaç ayda farklı nedenlerden dolayı sekmelere uğramış ödemelerini ertelemek zorunda kalan kişilerin, tekrardan ihtiyaç kredisi talebinde bulunmaları durumunda onaylanmayabilir. Nedeni ise düzensiz ödeme sonucunda bankalar nezdinde genellikle güvenilir müşteri potansiyelini düşüşe doğru yani kötü duruma doğru ödeyemeyecek potansiyele sahip olmaya doğru ilerlemelerinden kaynaklanmaktadır. Kişiler geçmiş yılların da 5 ya da 6 yıl öncesine kadar düzensiz ödeme gerçekleştirdiği takdirde, sonraki yıllarda hiç bir ay ödemelerini aksatmadan gerçekleştirse bile bazı katı kurallı bankalar bu gibi durumlarda kredilerinden faydalanmalarına izin vermemektedirler.

Kara listeye girenlerin kredilerden faydalanmama durumları:

Bankaların gözünde çok güvenilir olan müşteri potansiyelleri Merkez Banka tarafından düzensiz ödemeler sonrasında genellikle kara listeye alınmaktadırlar. Bu gibi durumlarda kişiler, uzun yıllar boyunca hatta 5 yılı Aşkın müddet ile bankalardan hiçbir şekilde kredilerinin olanaklarından veya kartlarından faydalanabilme hakkına sahip değildirler. Başvuruları sürekli ertelenir ya da olumsuz bir şekilde sonuçlanır. Acil nakit ihtiyacı duyan bireylerin genellikle kredi çekme konusunda en büyük sıkıntı yaşadığı noktalardan biri de budur. Bankaların kara listede olan kişilere sunduğu kredilerden faydalanamayan genellikle nakit ihtiyacını temin edilememesi yüzünden birçok probleme neden olabilir. Bu konuda bazı bankalar son aylarındaki ödemelere bakarak kişilerin düzenli ödeme gerçekleştirmeleri durumunda kkb puanları üzerinden değerlendirme yaparak, faiz oranlarını yüksek bir şekilde tutup o şekilde isteklerine göre kredilerden faydalanabilirler.

İstenen tutarda kredilerden faydalanabilmek için yapılması gerekenler:

Bankalardaki güvenilir müşteri potansiyelini kaybetmemek ve her yaptığı başvuruya olumlu yanıt alabilmek isteyen kişiler genellikle özel veya devlet bankaları olmaksızın bu durumlardan faydalanabilmeleri için bazı konuları dikkate alması gereklidir. Ellerinde bulunan kartlarını düzenli ödeme talimatları vererek çok kısa süre içerisinde puanlarında tavan rakamlara ulaşabilirler. Kişiler genellikle bu durumlarda otomatik ödeme talimatları verdikleri takdirde düzenli ödeme gerçekleştirdikleri için bankaların gözünde çok daha güvenilir kişi statüsüne ulaşmaktadırlar.

Düzenli ödeme gerçekleştirdikten sadece 6 ay sonrasında 20 bin TL ile 100 bin TL ye varan kredilerden en iyi şekilde faydalanabilirler. İdari takibe giren kişilerde kredilerden faydalanabilmek için genellikle muhtemel olarak düzenli ödeme yaptıktan birkaç ay sonrasında istedikleri kredilerden yararlanabilir, başvuruları onaylanabilir. Kredilerin faiz oranları ise bazı bankalar da sadece vade farkı ile uzun süreli taksitlendirmeler de faiz artışına girse de bazı bankalarda ise genellikle kişilerin kkb puanlarına bakılarak değerlendirilmektedir. Kredilerin kişilerin konumlarına ve bireysel ya da kurumsal kimliklerine bakılarak verildiği de unutulmaması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı