Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Konut Kredisi

Konut Kredisi

Birçok konut sahibi olmak isteyen vatandaşın aklındaki “Konut Kredisi ?” sorusunun cevabı aslında çok basit. Öncelikle çok büyük bir kesimin son kampanyalar ve/veya promosyonlardan sonra ev hayali gerçekleşmeye çok daha yakınlaştı. Uzun bir zaman bankalardan kredi çekmek için doğru kampanya ve/veya promosyonu bekleyen vatandaşın aklını karıştıran bu soru artık yanıtını buldu.

Alınacak Konutun Sadece %80’i Oranında Kredi Verilmekte

Başlıkta da yazdığı üzere alınacak konutun sadece %80 gibi bir oranında kredi çekimi sağlanabilmekte. Şöyle ki; En basit yapılabilecek hesap ise 100.000 TL üzerinden doğal olarak sadece 80.000 TL çekebilmek olarak hesaplanabilir.

Sadece %80’i Oranında Kredi Çekerek Nasıl Konut Alınır?

%80 oranında kredi çektikten sonra üzerine katarak konut alımı yapılabilmekte. Öyle ki; Başbakan Binali Yıldırım bir açıklama yaparak, bankaların en fazla değer biçilen konutun %80’i oranında kredi tahsis edilebileceğini geri kalan %20’lik kısmı ise vatandaşın kendi cebinden ödemesi gerektiğini duyurdu.

Kredi Verilecek Konutta Ne Gibi Şartlar Aranır?

Bankaya kredi başvurusu yapılacak konut için bir eksper görevlendirilir. Eksper evin kullanımı, m2’si, oda sayısı ve bina yaşına göre bir rapor belirler ve bunun sonucunda banka müşteriden konutun tapu fotokopisini ister. Tapu müdürlüğünce sorgulanan konutta herhangi bir ipotek veya rehin olmadığı görülürse banka krediyi onay sürecine aktarır. Eğer birey kırmızıçizgi yemediyse, önce merkez bankasından sicili kontrol edilir sonra banka evin ipoteğini alarak kredi kullanım izni verir


, , , , ,