Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Kosgeb Kredi

Kosgeb Nedir?

 

Kosgeb’ in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’ dır. Ülkemizde bulunan esnaf ve sanatkârla destek verme ve ekonomiye katkı sağlama amacı ile 20 Nisan 1990 tarihinde (26 sene önce) kurulmuş olan bir başkanlıktır. Ankara merkezli olup Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ na bağlı olan bir başkanlık birimidir.

 

Kosgeb Kredi Nedir?

 

10 Şubat 2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından faizsiz kredi desteği uygulamasına yönelik bir toplantı düzenlendi. Pek çok esnafın kredi almak isteyip, faizden dolayı bütçelerinin yetmediği söylendi. Bütçesi yetmeyen pek çok esnaf için bu uygulama tekrardan başlatılmaya karar verilmiş, esnaflara en yüksek miktar olarak 50 bin TL verileceği ve faizinin Kosgeb tarafından karşılanacağı duyurulmuştur. 10 binin üzerinden bir miktarda faizsiz bir kredi verileceği için bu sayede ülkedeki ekonomiye katkı sağlanacak birçok kobi bu fırsattan yararlanacak ve canlılık kazandıracağı açıklamasında bulundu.

 

Üstelik kobilere, alacağı bu kredi için ilk bir sene içinde ödeme yapmama şansı da verildi. Bir sene boyunca ödeme yapılmayacak geri kalan borçlar da eşit bir şekilde üçer ay ödenecektir.

 

Kosgeb’ in Kredi Vermediği Sektörler Nelerdir?

 

1) Rent a car

2) Hayvancılık

3) Emlak

4) Bar, Tekel vb. (alkol satışı olan yerler)

5) Otobüs Firması

6) Muhasebe

 

Kredi Almak İçin Belirlenen ve Gereken Şartlar Nelerdir?

 

Kosgeb’ in düzenlemiş olduğu girişimcilik eğitimi adlı eğitime katılma şartı bulunmaktadır. Toplamda 32 saat sürmekte olan bu eğitim alındıktan sonra, verilen eğitimin sonunda eğitime katılmış olan kişilere sertifika verilir. (2016 ‘ da 70 saat sürmekteydi, fakat bu yıl 32 saat olarak değişim göstermiştir. )

 

Kosgeb Yeni İş Yeri Açacak Olan Kişilere Kredi Verir Mi?

 

Kosgeb’ in amacı daha önceden belli bir iş yeri açmış olan esnaflara destek vermek ve katkı sağlamaktır. Yeni iş yeri açacak olan kişilere kredi vermemekle beraber sadece önceden iş yeri açmış olan kişilere kredi sağlamaktadır. Kosgeb’ in amacı bellidir. İşinizi kurup harcanan tutarı hesaplayıp, kanıt için fatura sakladıktan sonra, bu harcamaların ve masrafların %70 dilimlik kısmını Kosgeb’ ten geri alırsınız. Kosgeb kredi desteğinden bu şekilde faydalanılır.

 

Kosgeb’ in Verdiği Kurslar Hangi İllerde Verilir?

 

Kosgeb’ in verdiği kurslar KOSGEB kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişiler için Türkiye’ nin her şehrinde verilmekte olup alınan sertifika her yerde geçerli ve aynıdır.

 

Kosgeb Kredi Desteğinden Yararlanmak İçin Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Akıllarda oluşan bir diğer soru da budur. Kosgeb kredi desteğinden yararlanmak isteyen birçok kişi nasıl yararlanacağı bilmemektedir. Başvurular 20 Şubat’ ta son bulmuştur. Kredi desteği için olan başvurular, KOSGEB’ in kendi internet sitesinden gerçekleştirilmektedir.

 

Kosgeb Hangi Bankalarla Anlaşma Yaptı?

 

Alınan krediler aşağıda verilen toplam 9 bankadan kullanılacak şekildedir.

 

1) QNB Finansbank

2) Denizbank

3) Akbank

4) Ziraat Bankası

5) Garanti Bankası

6) İş Bankası

7) Halkbank

8) Vakıflar Bankası

9) Yapı ve Kredi Bankası

 

Kosgeb’ in Kredi Desteğinden Yararlanmak İçin Daha Önceden Başvuranlar Ne Olacak?

 

Daha önceden KOSGEB’ in vereceği destek kredisinden faydalanmak için başvuruda bulunanlar şartları sağlıyorsa onların da başvurularının gözden geçirileceği bildirildi. Ayrıyeten tüm şehirlere kontenjan da açılacağı, adaletli ve eşit bir şekilde her isteyenin şartları sağlamasıyla birlikte yararlanacağı açıklandı.

 

Kredi Kullanan Yararlanmayacak

 

Daha önceden kişi, esnaf ve sanatkârlar kredisini kullanmış ise, KOSGEB’ in bu desteğinden yararlanamayacak.