Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Kredi Derecelendirme Kuruluşları

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI:

Hem ülkemizde yani ulusal anlamda, hem de uluslar arası anlamda kredi değerlendirme kuruluşları bulunmaktadır. Uluslar arası olarak hizmet sunan kuruluşlar, ülkelerin kredi durumlarını yani ekonomik yapılarını, mali anlamda durumlarını incelemektedir. Dünyamızda birçok ülke, ülkemiz dahil olmak üzere kredi kullanmaktadır. Bunları uluslar arası statüde resmi finans kurumları vermektedir. Kredi durumları da kredileri değerlendiren, analiz eden kurumlar tarafından incelenmektedır.

Ulusal Anlamda Kredi Değerlendirme Kuruluşları:

Ülkemizde, ulusal anlamda hizmet sunan kredi değerlendirme kuruluşları, kişilerin ve firmaların, bankalar bünyesinde işlem yapan kişilerin kredi notlarını tutmaktadır. Kredi notu kişilerin banka hizmetlerinden yararlanması için çok önemlidir. Kredi kartı taleplerinde, kredi taleplerinde kredi notuna göre olumlu ya da olumsuz cevap verilmektedir.

Kredi Notu Değerlendiren Kurumlar:

Ülkemizde kredi notu kayıtları Kredi Kayıt Bürosu yani kısaca KKB tarafından yapılmaktadır. Bu işlemler tüm bankalar tarafından sistemlerinde yüklü olduğundan, incelenebilmektedir. Öte yandan, resmi olan bu verilerin büyük bir titizlikle her ay yeniden düzenlendiğini belirtelim. Kredi notunuzu görüntülemek için Findeks kayıtlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi notu kavramı son derece önemlidir ve bu konuda tüm detayları sitemizden de öğrenebilirisiniz. Kredi notu, kredi kartlarında ödemelerin gecikmeli olması, kredi taksitlerinin gecikmesi ya da ödenmemesi durumlarında düşmektedir. Bu nedenle, kişilerin banka işlemlerinde ödeme disiplinlerini kazanmaları gerekir. Bütçenize uygun şekilde kredi alma ya da harcama yapma disiplinlerini edinmek çok önemlidir.


, , ,