Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Kredi Derecelendirme Notları

Kredi derecelendirme notları

Banka ve kredi kuruluşlarının kredi derecelendirme notları ile ilgili gerçekleştirecekleri incelemeler oldukça önemlidir. Sizler banka kredisi almak istediğinizde müşterisi olduğunuz bankaya başvurunuzu gerçekleştirirsiniz. Banka sizin mali ve finansal durumunuz ile ilgili inceleme yapar. Bu inceleme de dikkate aldıkları en öncelikli konu kredi notunuzdur.

Kredi derecelendirme notları neye göre belirlenir?

Kredi derecelendirme notları sizlerin banka ürünlerini kullandığınız süreç içerisinde değerlendirilir. Ayrıca kişisel resmi ödemelerinizin tamamı da değerlendirme konusu olur. Üzerinizde herhangi bir icra davası olup olmadığına, faturalarınızı zamanında ödeyip ödemediğinize, kredi kartı borçlarınızı zamanında ödeyip ödemediğiniz gibi faktörlere bakılarak size bir not verilir. Bu analiz sizin adeta bir finansal karnenizdir. Bu şekilde sizler kredi kurumları ve bankalara başvurduğunuzda onay süresince bir değerlendirmeye tabi tutulmuş olursunuz. Banka ya da kredi veren kuruluş bu analizler ışığında gelirinizi de göz önünde bulundurarak sizinle ilgili bir karara varır. Bu karar neticesinde talep ettiğiniz tutarda bir krediye onay verir ya da size verebileceği kredi tutarını belirtir. Hatta uygulayacağı faizleri ve taksit sürelerini de belirleyecektir.

Kredi derecelendirmeyi Kim yapar?

Kredi derecelendirme notları Findeks’in analizleri sonucunda gerçekleşir. Bankalar sizin notunuzu findekse kayıt yaptırmak suretiyle öğrenir ve buna göre kredi verip vermeme kararını alırlar. Finansal karneniz ne kadar iyi olursa siz de o derece rahat eder ve talep ettiğiniz kredileri alabilrisiniz.


, , , ,