Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Kredi Limiti Sorgulama

Kredi Limiti Sorgulama

Kredi çekmek isteyen kişiler kimi zaman talep ettikleri miktarda kredi alamamaktadırlar. Bankaların yaptıkları farklı değerlendirmeler bağlı olarak herkesin kredi limiti farklı olabilmektedir. Yapılan değerlendirmelerde genellikle kişilerin gelir düzeyleri, ödemekte oldukları başka krediler olup olmadığı veya geçmişte bankalar ile sorun yaşayıp yaşamadıkları gibi konulara bakılmaktadır. Bu incelemeden belirlenecek olan limite göre insanlara kredilerini veren bankalar kesinlikle rastgele arar vermemektedirler.

Kredi Limiti Hakkında Bilgi Alma

Örneğin asgari ücret ile çalışan bir kişinin trilyonlarca kredi alabilmesi kesinlikle mümkün değildir. Bunun sebebi ise o kişinin gelir düzeyinin kesinlikle bu limite ulaşamayacağı ve aylık ödemelerin altından kalkamayacağıdır. Kredi limit sorgulama programları veya bankaların internet siteleri genellikle insanlara bu konuda bilgi sahibi olabilme hakkı vermektedir. İnsanların aylık gelirlerinin ortalama olarak üçte biri kadar geri ödeme yapabilecekleri esas alınmaktadır. Bu da aylık ortalama 2000 tl geliri olan bir kişinin 666 tl’ye kadar taksitlerden oluşan bir kredi alabileceği anlamına gelmektedir.

Kredi Limitini Belirleyen Faktörler

İnsanlar kredi taleplerinde bu kurallara dikkat edileceğini bilmeli ve kesinlikle kendilerini buna göre ayarlamalıdırlar. Bankalar insanların her türlü kredi talebine olumlu geri dönüş yapmak isteseler bile yine de bu gibi konulardan dolayı bu pek mümkün olmamaktadır. Kredi limiti sorgulama konusunda yapılacak olan araştırmalar insanların bu konuda daha bilinçli davranmalarına da yardımcı olacaktır. Bu kuralların sebebi ise alınacak olan kredilerin insanları zor duruma sokmasını engellemektir.


, , , ,