Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Kredi Limiti

Kredi Limiti

Bilindiği gibi kredi alacak olan kişiler mutlaka kendi istedikleri miktarda kredileri alamamaktadırlar. Alınacak olan kredilerin miktarlarına bankalar karar vermektedir ve bu limiti etkilemekte olan birçok farklı kriter bulunmaktadır. Bunların başında insanların o an ki gelir düzeyleri gelmektedir. Eskiden gelirlerinden çok daha fazla kredi alabilmekte olan insanların ne kadar ciddi sorunlar yaşadıklarını gören resmi kurumlar bankalar mevzuatında yeni bir düzenlemeye giderek insanların gelir durumuna göre belirlenen kredi limiti kadar para çekebilmelerine kara vermiştir.

Kredi Limitlerinin Belirlenmesi

Bu sebeple bankalar müşterilerinden her zaman için gelir belgelerini istemektedirler. Bu sayede insanların gelirlerini aşmayan ve geçim sorunu yaşamalarına enden olmayan oranda ödemeler yapmaktadırlar. Aynı zamanda kredi talebinde bulundukları gün ödemekte olan başka bir kredileri olan kişiler veya bankaların kara listelerinde olan kişiler de kredi çekerken ciddi araştırmalar maruz kalmaktadırlar.

İnsanların Kredi Limitlerinde Dikkat Etmeleri Gereken Konular

Bu tarz limitlerin belirlenmesinde özellikle insanların finansal durumlarına çok ciddi bir şekilde dikkat eden bankalar artık eskisi gibi para saçmak yerine son derece temkinli bir şekilde davranmaktadırlar. Bu kural yürürlüğe girdiğinden bu yana kredi ve kredi kartı mağduru insanların sayılarında çok ciddi bir düşüş olduğunu belirten uzmanlar herkesin bu bilinç ile bankalara girmelerini önermektedirler. Kredi limiti belirleme kriterlerinde her banka ortak kuralları kullanmakta ve yapılan incelemelerden sonra insanların o an ki durumlarına en uygun kredi limite kadar onay vermektedirler.


, , , , , , , , ,