Web
Analytics Made Easy - StatCounter Web
Analytics


Kredi Riski Nedir?

Kredi Riski Nedir?

Bankalarda kredi riski nedir konusu artık güncel olarak karşımıza çıkan bir konu haline gelmiştir. Bankalar kredi verirken kredi portföyü oluşturmaktadır. Her ne kadar portföy oluştursalar da bankaların kredi riskine girmesi günümüzde kaçınılmaz bir hal almış bulunmaktadır. Kredi riski, kullandırılan kredinin kullanıcı tarafından anaparasının veya faizinin ödenmemesi halidir. Borcun bankaya geri ödenmemesi temerrüde düşmek olarak adlandırılmaktadır. Bu durum da bankalar büyük zarara uğrayacak ve bankanın sermaye ihtiyacı oldukça yükselecektir. Eksilen meblağ yerine gelmediği için banka yeni kredi olanaklarına geç yanıt vererek, kredi işlevlerinde gecikme yaşayacaktır.

Krediler, günümüzde bankaların temel faaliyetleri haline gelmiştir. Kredi verirken bankaların en dikkat etmesi gereken durum kredi kullanan kişilerin kredibilitesidir. Zamanında kredibilitesi yüksek olan bireylerin, zamanın getirdiği olumsuz sebeplerden dolayı kredibilitesinde düşüş yaşanabilmektedir. Kullanıcılar böyle durumlarda anlaşma gereğince kurallara uymamakta ve kredi riskleri ortaya çıkmaktadır. Kredi riski nedir? , kredi riskimi hesaplamak istiyorum diyorsanız; riskinizi öğrenebilmek için internet bankacılığı, online müşteri temsilcisi ve en yakınınızdaki kurumlardan faydalanabilirsiniz.

Peki, bu durumda bankalar uğradıkları zararı azaltmak için ne yapmalıdır?

Bankalar hizmetlerini ülke ekonomisine zarar vermeyecek şekilde yürütmek zorundadırlar. Teminatın borçludan bir şekilde nakit veya değil alınması gerekmektedir. Temin edilemeyen krediler sonucunda doğan zararlar ülke geneline yansıdığı takdirde finansal krizler meydana gelmektedir. Bu sebepten risk yönetim politikalarını doğru tespit edilip, takipte kalınmalıdır. Kredi riski nedir yazımıza bizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 

 

 


, , ,