Genel

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Motorlu taşıtlar vergisi, karayolundaki motorlu taşıtlardan Karayolları Trafik Kanunu’na göre alınan bir vergidir. Verginin mükellefi araç sahipleridir. Bu verginin ödenmesi motorlu taşının trafik sicil müdürlüğüne kaydı ile başlar. Vergi mükellefiyetinin ortadan kalkması ise motorlu taşıtın kaydının trafik sicil müdürlüğünce silinmesiyle gerçekleşir. Yıllık ödenecek mtv tutarı gelir idaresi başkanlığınca çeşitli kriterlere göre belirlenir. Aracın yaşı, havaya bıraktığı emisyon oranı ile araçtaki koltuk sayısı bu kriterler arasında yer alır.

Mtv Ne Zaman Ödenir?

Mtv yılın iki ayında iki taksit şeklinde ödenir. İlk ödeme ocak ayının son günü ikinci ödeme ise temmuz ayının son gününde yapılır. Ödeme Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi’nden yapılabilir.

Mtv Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen kriterler ve özelliklerin bir araya getirilmesi ile hesaplanır. Mtv aracın trafik sicil müdürlüğüne tescil olduğu yıl, aracın tipi ve aracın motor silindir hacmine göre hesaplanır. Buna ek olarak her yıl mtv için uygulanacak vergi oranı Resmi Gazete yayınlanır. Ayrıca aracı n fiyatı da motorlu taşıtlar vergisi oranına etki eder. Tüm bu etkenlerin bir araya getirilmesiyle mtv hesaplanır. Örneğin aracın tipinin otomobil, aracın yaşının dokuz, motorun silindir hacmi üç bin ve aracın trafik siline kaydı 2018 yılı öncesi ise ödenecek mtv 4,089 Türk Lirası olarak bulunur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Tavsiye Konumuz

Kapalı
Kapalı