Motorlu Taşıtlar Vergisi
Kredi Kartı

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin Kredi Kartının Ödenmesi

Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir?

Aracı olan kişiler her yıl, yılda iki defa olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleri gerekmektedir. Kara taşıtlarına uygulanan verginin yanı sıra, uçak, helikopter ve motorlu deniz araçlarını da bu vergiye tabi olan motorlu taşıtların arasında bulunmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Karayolları Trafik Kanunu’nun gerekli maddesi uyarınca, trafik şubelerine kayıtlı bulunan motorlu taşıtlar bu vergiye tabi tutulur. Motorlu taşıtların trafik sicil kaydı işlemi başlatıldıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergiler, bu sicil kaydı sistemden silinene kadar ödenmeye devam eder. MTV’ nin ilk taksiti yılın ilk ayı olan Ocak ayında, ikinci taksiti ise Temmuz ayında ödenmektedir. Yılın ilk altı ayı içerisinde kaydı silinenler, ikinci 6 aylık kısmın vergisini ödemezler. Ayrıca ikinci kısımda kaydı silinen araçlar ise bir takip eden yıldan itibaren bu vergiyi ödemezler. MTV hesaplanırken motorlu taşıtın; otomobil, motorlu deniz taşıtı, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri gibi tür özellikleri dikkate alınır. Otomobil ve motosiklet gibi araçlarda vergi hesaplanırken; yaşı ve silindir hacmine göre yapılır. Otobüsler için ise aracın yaşı ve koltuk sayısı göz önünde bulundurulur. Ayrıca kamyonlarda da aracın yaşı ve aracın toplam ağırlığı ölçülerek hesaplama yapılır. Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödenmesi motorlu taşıtın kayıtlı bulunduğun il veya ilçedeki vergi dairelerine yapılır. Vergi ödemesini vergi dairelerinin yanında anlaşması olan bankalara da yapılabilir.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ ÖDEME NASIL YAPILIR?

MTV hesaplama, vergi ödeme gibi bazı işlemler için ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi internet sistemi aracılığıyla yapılabilir. MTV’nin resmi sayfasın da bulunan “Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama” boşluğuna; aracın tipi, aracın yaşı, motor silindirinin hacmi gibi bilgileri doğru bir şekilde giren taşıt sürücüleri, bu işlemin sonunda yıllık vergi tutarı ve verginin taksit tutarını öğrenilebilir. Bu ödeme ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı mobil uygulaması, anlaşması bulunan bankaların internet bankacılığı sistemi, banka şubeleri ve bağlı bulunan vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek. İnternet sistemi üzerinden yapılan ödemelerde herhangi bir kötü sonuca neden olmamak için, arama motoruna “www.gib.gov.tr” resmi adresini ya da anlaşmalı bankaların resmi internet adreslerinin yazılarak giriş yapmaya özen göstermek gerekir.

MTV Kredi Kartı Ödeme Nasıl Olur?

– Ödeme yapacağınız kredi kartı anlaşmalı bankalardan her hangi birisine ait olmalıdır.
– Kendinize ait kredi kartı bilgileri doğru ve eksiksiz girilmelidir.
– Kullanacağınız kredi kartınızın, internet üzerinden yapılan alışverişe açık olmalıdır.
– Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesinden kredi kartıyla yapılan ödemelerde, ödeme sadece tek çekim şeklinde yapılabilmektedir. Kredi kartına taksitlendirme uygulaması ise, bazı bankaların kendi inisiyatifine bağlı promosyonlarıdır. MTV Kredi Kartı Ödeme sistemine güvenlik kodu giriş işlemlerinde; kredi kartınızın güvenlik kodunu, kartın arkasındaki bandrol olan kısmın üzerindeki rakamların son 3 hanesini girebilirsiniz.

MTV Kredi Kartı Ödeme yapmak için internet bankacılığı sistemini kullananların dikkat etmesi gereken önemli bir konu daha bulunur. Anlaşmalı bankalar, internet şubeleri de ile ödeme kabul edilebiliyor. Ancak e-dekontların vergi makbuzu olarak kullanılamadığı için vergi ödemelerinin banka şubesinden tahsilat makbuzunu da almaları gerekmektedir.

Bu tür vergilerin geciktirildiği zaman, motorlu taşıt sahiplerine cezai bir işlem uygulanır. Yılın ilk dönemine ait taksit ödenmediğinde, ikinci taksit ödenmek istendiğinde ilk olarak önceki borçlar tahsil edilir. Ancak motorlu taşıt sahibi hiçbir vergi ödemesi yapmamış ise, öncelikle araç sahibi bir ihtar mektubuyla uyarılır. Uyarılmadan sonra da ödeme işlemi gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı’nın diğer bir uygulamasıyla, motorlu taşıt sahibinin bankadaki hesaplarına haciz işlemi yapılarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil edilecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Close