Genel

Yakıt Hesaplama

Yakıt Hesaplama

Kullandığınız aracın ne kadar yakıt harcadığını öğrenmenin çok basit yöntemleri bulunmaktadır. Yakıt kullanımını öğrenerek, aracınızın ne kadar yakıt yaktığını, çok mu az mı yakıt harcadığını öğrenerek, aracınızın kullanışlı olup olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Çok yakan bir aracı kimse kullanmak istemez. Yakın tüketimini hesaplamak için izlenecek basit yöntemler ile yakıt hesaplama yapılabilir.

Yakıt Tüketimi Hesaplama

Tüketim hesabı yapmak için birkaç basit yol izlemeniz yeterli olacaktır. İlk aşamada, her zaman yakıt aldığınız benzinciden aracınızın deposunu ful yapmanız gerekiyor. Aynı anda aracınızın kilometre ayarını sıfırla malısınız. Ful depo ile en az 100 Km yol giderek, tekrar aracınızı aynı benzinciden doldurun. Ödediğiniz miktarda ücret ile 100 km yol yapmışsanız bu miktarı bölerek kilometrede ne kadar yakıt yaktığınızı kolayca bulabilirsiniz. Aynı işlemi bir defa daha tekrar etmeniz halinde daha garantili sonuç elde edebili ve aracınızın ne kadar yakıt harcadığını öğrenebilirsiniz.

Yakıt Tüketimini Artıran Nedenler

Aracınızda yakıt tüketimini artıran bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, aracınızı aniden hızlandırmanız, önünüzde olan ışık için aracı birden yavaşlatma seçeneğinden kaçınıp yavaşça aracın hızını düşürmelisiniz. Yüksek seste müzik dinlemek arasın yakıt tüketimine etki eder. Yanlış kullanılan lastikler yine aracın yakıt tüketimine etki eder. Klima kullanımı ve camların açık olması tüketime etki eden bir diğer unsurdur. Araca gerekli bakımı yaptırmak ve özen göstermek yakıt tüketimini olumlu yönde etkiler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı