Genel

Araç Vergi Hesaplama

Araç Vergi Hesaplama

Resmi olarak trafiğe kayıtlı olan her araç, devlete Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemekle yükümlüdür. Ödenecek olan bu vergiler, araçların tipine ve yaşına göre farklılık gösterir. Örneğin; binek araçlarla kamyonların ödeyeceği vergiler arasında belirli farklar vardır. Araçlarınız için ne kadar vergi ödemeniz gerektiğini hesaplamak için internet üzerindeki hesaplama araçlarını kullanabilirsiniz. Bu hesaplama araçlarına; aracın yaşını, motor hacmini ve türünü girerek ne kadar vergi ödeyeceğinizi tespit edebilirsiniz.

Araç Vergisi Nasıl Ödenir?

Araç vergilerini ödemek için tüm vergi tahsilat dairelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca PTT şubelerinden ve anlaşmalı olunan tüm banka şubelerinden vergilerinizi kolayca yatırabilirsiniz. Araç sahibine ait kimlik numarası ile ödemeler basitçe yapılabilir. Ziraat Bankası, İş Bankası, Garanti, Akbank, Yapı Kredi, Vakıfbank, Finansbank, TEB, Denizbank, Anadolubank, HSBC, Şekerbank ve Kuveyt Türk; vergi tahsilatı için yetkilendirilen bankalar arasındadır.

Araç Vergisi Kredi Kartı İle Ödenir mi?

Vergi borçlarını ödeme konusunda kolaylık olması için kredi kartı seçeneği geliştirilmiştir. Kredi kartı ile tüm banka şubelerinden rahatlıkla yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sayfası üzerinden kendiniz de kredi kartlarını kullanarak yatırım yapabilirsiniz. Ancak ödemeleri internetten yapabilmek için kredi kartlarının internet alışverişlerine açık olması gerekiyor. Kredi kartı ile yapılan vergi tahsilatları için herhangi bir taksit uygulaması yoktur. Tüm araç vergileri tek çekim olarak tahsil edilecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı