Evlenme İkramiyesi Nedir?

Evlenme İkramiyesi Nedir?

Evlenme ödeneği, sosyal güvenlik mevzuatının ölüm sigortası kısmından sağlanan yardımlardan biridir. Halk içinde bilinen adıyla “ Çeyiz Parası “ .

Evlenme Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir?

Bu ödenekten annesi ve ya babası vefat etmiş ve bu vefat için aylık gelir alan kız çocukları, evlenmeye karar verdiklerinde yararlanabilmektedir. Erkek bireylerin bu ödenekten yararlanma hakları yoktur. Dul eşlerin tekrar evlenmeye karar vermeleri durumunda bu ödenekten faydalanmaları söz konusu değildir.

Evlenme Ödeneğinin Miktarı Ne Kadardır?

SGK’dan alınan son aylık gelirin 2 yıllık tutarı kadar verilen ödenek, diğer bir değişle aylık alınan miktarın 24 katına eşittir. Örneğin; 500 TL tutarında ölüm aylığı alan bir kız çocuğuna evlendiğinde 12.000TL evlenme ödeneği verilecektir. Bu miktar peşin ve bir seferde verilmektedir. Kişinin evlenmesi durumunda alınan bu aylık gelir kesilmektedir. Aslında bu olay kesilmesi gereken aylığın 2 yıllığının peşin verilmesi sebebiyle iki yıl geç kesilmesi anlamına gelmektedir. Kız çocuğunun boşanması durumunda aylık gelir 2 yıllık sürenin tamamlanması sonunda tekrar bağlanacaktır. Bunun sebebi de iki yıllık gelirin peşin olarak verilmesidir.

Ödenek Alan Kız Çocuğu Sağlık İmkânlarından Faydalanabilmekte midir?

Bu yardımı alan kız çocuğu eğer eşinden dolayı sigortadan faydalanamıyorsa bile kendisi üzerinden 2 yıl boyunca bu imkândan faydalanabilmektedir.

Evlenme İkramiyesinden Nasıl Faydalanılır?

SGK’ya başvuru yapılması sonucu bu ikramiyeden faydalanılabilir. SGK kendiliğinden bu yardımı yapmamaktadır. Ayrıca 5 yıl içinde bu hak talep edilmezse, hak ortadan kalkmaktadır.

 


, , ,


Nakit ihtiyacınızı sizlerde cazip koşullara sahip kredi çekerek gidermek isteyebilirsiniz. Ancak bunun için sektörde hizmet veren bankaların yeni yaptıkları kampanya ve avantajlardan da haberdar olmak isteyebilirsiniz. Kredi Notu düşük olanlar, Dosya Masrafı ödemek istemeyenler, düşük faizler ve uzun vade Kredi kartı borcu kapamak isteyenlerin Banka işlemleri tüm sorulara yanıt bulabilecekleri bir platform olduğunun altını çizmek isteriz.Tüketici kredisi, konut ya da taşıt talepleri gibi farklı konu başlıklarında bankalar arasında kıyaslama yapabilme ve bütçenize uygun olanını bulma gibi destekleri de alabilirsiniz. Eğer bir girişimci iseniz ve devletin verdiği Kosgeb olanaklarından yararlanma amacınız bulunuyorsa, bunları da hangi yolları izleyerek gerçekleştireceğinizi görebilirsiniz. Herhangi bir belge talep etmeden Kredi veren yerleri, kara liste ve düşük puandan nasıl kurtulup para sıkıntısını çözebileceğinizi de güncel verileri ışığında böylesine elit bir site de öğrenebilirsiniz.Talep ettiğiniz miktarı karşılama şartları ve yerine getirmeniz gereken bir takım kredi prosedürlerini de artık tespit etmeye son derece yakınsınız. Krediler ve bu kategoriye dahil diğer işlemler için her zaman sizi memnun kalacak bir durakta olduğunuzu unutmayınız. Sizin için ekonomik seçeneklerle kredi vermeye hazır bankaları ve bunu almanızı sağlayan metotları artık her zaman rahatlıkla keşfedeceğinizi de unutmayınız.