Web
Analytics


İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

İpotek İle Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar, ihtiyaç kredilerini 60 aya kadar geri ödeme yani vade seçeneği ile sunmaktadırlar. Daha uzun vade ile kredi alabilmek için gayrimenkul ipotek ederek kredi alma seçeneği vardır. Büyük miktarlarda kredi alacak olup da 60 ay vade seçeneği yeterli gelmeyenler için bu kredi kullanışlı olabilir. Araç rehin ve arsa ipotek seçenekli krediler de olsa da en çok ev ipotekli krediler tercih edilir.

Ne Kadar Süre Ödeme Yapılmazsa Banka Evi Satabilir?

Yasal olarak, müşteri üst üste 2 ay kredi taksitlerini ödemezse bankanın evi satışa çıkarma hakkı vardır. Ama 2 ay ödenmezse hemen banka bu uygulamaya gidecek gibi düşünülmemelidir. Banka ile bir geçmişiniz varsa ve ödemeleriniz sorunsuz yapıldıysa banka taksit erteleme, vade uzatma gibi kendi tasarrufu dâhilindeki bazı uygulamalara gidebilir.

İpotek ile Kredi Alma Süreçleri

Bankaya başvurduğunuzda önce her kredi başvuru aşamasında olduğu gibi kredi notunuz kontrol edilir. İpotek olarak sunacağınız evin hiçbir borcunun olmaması gerekmektedir. Bundan sonra konut uzmanları (eksperler) evinizin değerini belirlemek için harekete geçerler. Binanın yaşı, evin bulunduğu semt, evin metrekaresi göz önüne alınarak bir değer belirlenir. Bu aşamadan sonra müşteriye bu değer doğrultusunda verilebilecek kredi tutarı bildirilir. Çoğunlukla belirlenen değerin % 50 ile % 75 ‘ i tutarında kredi verilmektedir. Evin değeri kadar veya biraz üzerinde kredi verildiği durumlara da rastlanır. Uygulanacak faiz oranı ve vade planı yapıldıktan sonra müşteri onaylarsa kredi serbest bırakılır.

 


, , ,