Web
Analytics


Kaç Günde Kredi Çıkar

Kaç Günde Kredi Çıkar?

Bankacılık sektörü vatandaşlara birçok konuda finansal destek sağlayabilmektedir. Bu desteklerin en başında yer alan hizmet ise, Kaç Günde Kredi Çıkar. Müşteriler çeşitli bankalara giderek kredi hakkında bilgi edinmek isterler. Edinmek istedikleri bilgileri ise şöyle sıralamak mümkündür:

  • Başvuru için istenen evraklar nelerdir?
  • Ne kadara kadar kredi çekebilirim?
  • Kredinin vadesi kaç ay sürer?
  • Kredinin faiz oranı nedir?
  • Uygun ödeme koşulları nelerdir?
  • Ne kadar süre içinde başvuruma cevap alabilirim?

Bu bilgiler içinde kredi vade süresi, kredinin faiz oranı ve kredi başvurusuna ne kadar sürede cevap alınacağı büyük önem arz eder. Müşteriler genellikle başvurularına kısa sürede yanıt alabilecekleri bankaları tercih ederler.

Kredi Başvurusu Nasıl yapılır?

Finansal olarak desteğe ihtiyacı olan kişiler, ihtiyaçlarına uygun krediyi alabilmek için bizzat bankaya giderek bireysel müşteri danışmanı aracılığı ile başvuru yapılabileceği gibi, internet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Bazı bankalara ise SMS ile de başvuru yapılabilir. İnternet ya da SMS yolu ile başvuru yapıldığında müşteri, banka şubesine davet edilir. Müşteri temsilcisi, müşterinin kimlik bilgilerinin doğruluğunu kontrol eder ve başvuru ile ilgili bilgiler sisteme kaydedilir ve süreç başlamış olur.

Ne Kadar Sürede Yanıt Alınır?

Kredi başvurusundan yanıt alma süresi kredi türüne göre değişiklik teşkil eder. En hızlı yanıt alınan kredi türü, ihtiyaç kredisi olmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra kredi risk incelemesi gerçekleştirilir. Bu inceleme en fazla 3 gün içerisinde neticelendirilir. SMS ya da internet başvurusu sonuçları 3 ila 5 dakika arasında değişir. Sonuç, SMS ile müşteriye iletilir.

Eğer 3 gün geçmesine rağmen yanıt alınmadıysa ya bankanın sisteminden kaynaklanan yazılımsal veya verisel problemler nedeniyle sistemde sorgu işlemi yapılamıyordur ya da daha önce çektiğiniz kredinin ödemesi ile ilgili sorunlar yaşanmıştır. Eğer her iki sıkıntı da mevcut değilse, kredi tutarı maaşınızın belirli bir bölümünü geçmiş demektir.

 


, , , ,