Krediler

Konut Kredisi Hesaplama

Konut Kredisi Hesaplama

Son yıllarda bankaların en çok talep gören kredi türü, konut kredileri olmuştur. Ev hayallerini gerçeğe kavuşturmak isteyen kişiler, bu ürünlerden faydalanıyor. Konut kredileri miktar olarak yüksek olduğu için, ödeme planları son derece önemlidir. Konut kredilerine başvuru yapmadan önce belirli bir kredi hesaplaması yaparak ödeme planlarını oluşturmak gerekiyor. Bu hesaplamayı yaparak aylık ödeyeceğiniz vadeleri ve toplam geri ödenecek tutarı ortaya çıkarabilirsiniz.

Konut Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Konut kredisi hesaplama işlemlerini internetten son derece kolay şekilde yapabilirsiniz. Her bankanın kendi internet sitesi üzerinden sunduğu bir hesaplama aracı vardır. Bu hesaplama araçlarında kredinin vade sayısı, ödeme sıklığı ve faiz oranı bilgilerini girerek ödeme planını görebilirsiniz. Oluşturduğunuz ödeme planı bütçenize uygun çıkmıyorsa, bu durumda farklı seçenekleri sunan bankaları tespit edebilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Konut kredilerinde uygulanan faizler tüm devlet ve özel bankalarda aynı seviyelerde gözleniyor. Konut kredisi faizleri devlet kontrolünde olduğu için bankalar rastgele faiz yükseltmesi yapamıyor. Güncel rakamlar baz alındığı zaman konut kredisi faiz oranlarının %0,95 seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Ancak bu faiz oranı, çekilmek istenen kredi miktarına ve aylık vade sayısına göre yükselebiliyor. Vade sayıları daha uzun olduğu zaman kredinin faiz oranı %1,10 seviyelerine kadar ulaşabilir. Bu nedenle gelir durumunun müsait olduğu ölçüde kredi vadelerini kısa tutmak gerekiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Tavsiye Konumuz

Kapalı
Kapalı