Krediler

Konut Kredisi Masrafları

Konut Kredisi Masrafları

Ev sahibi olmak herkesin yıllarca bunun için birikimler yaparak hayalini kurduğu bir düşüncedir. Birikimlerimiz şu zamanda yeterli kalmıyor ev sahibi olabilmek için doğal olarak konut kredisine başvuruyoruz.

Bankalardan konut kredisi başvuru sırasında en düşük faizli olanı tercih ediyoruz. Faizleri dikkate alarak işlem yapmak doğrudur, fakat eksik kalıyor. Bunu bir örnekle açıklamak daha doğru olacaktır. Kullanmayı düşündüğünüz kredi için %1,20 faiz uygulandığı düşünerek bunu yanı sıra kredi masrafları çıkmaktadır. Bu masrafları eklendiğinde bu faiz oranı %1,25 olarak artış sağlayacaktır. Bankalar bu konuda müşterileri uyarmaktan kaçınabilir.

Konut Kredisi Masrafları Ve Tutarları

1-) Kredi tahsis masrafı olarak alınan ücret binde beşi kadar.

2-) Konut kredisi masrafı olarak bilinen yıllık tahsil edilen 100 ile 300 TL arası değişen ücret alınır.

3-)Ekspertiz masrafı yaklaşık olarak 700-1000 TL arası ücrete tabidir.

4-) Hayat sigortası masrafı genel olarak 100-200 TL arası ücret alınır.

5-) Deprem sigortası zorunludur (DASK) genel olarak 50-200 TL ücret belirlenir.

6-)İpotek tahsis ücreti 150 TL civarındadır.

7-)Hesap işletim ücreti bazı bankalar bu ücreti alır.

Ekspertiz Ücreti

Genel olarak konut kredisi verebilmesi için ekspertiz olan kişi evin değerini belirler ve ona göre kredi kullanımına imkan verilir. Bankalar arası değişiklik gösterse de genel olarak 500 ile 1500 TL ücret alınır.

Hayat Sigortası

Bu sigorta zorunlu olarak yapılır. Banka borç olarak verilen paranın riske girmesini istemez.

Konut Sigortası

Sahip olduğunuz konutun herhangi yangın, doğal afette karşı hasarları korumak için yapılır.

Zorunlu Deprem Sigortası

Bütün konutlara yapılması zorunlu tutularak bu sigortayı yaptırırlar. Bu sigorta konut’un bulunduğu yere ve yaşına bağlı olarak bu sigorta belirlenir.

İpotek Fekki Ücreti

Borçları bittirdiğiniz de eve konulan ipotek kaldırılır. Bankalar istenilen fekki ücreti olarak masraf alınır. Bu ücret tapu işlemleri için kullanılır. Yapılan fekki yazısı için bankalar tarafından ücret alınmaktadır.

Konut kredisi başvurusunda sonradan çıkan masrafları göz önünde bulundurarak hesaplarınızı ona göre planlayarak ayarlamanız size kolaylık sağlayacaktır. Bankalarda faiz oranı düşürerek bu yıl konut artış sağlanmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Tavsiye Konumuz

Kapalı
Kapalı