Web
Analytics


Kredi Kartı Borcu

Kredi Kartı Borcu

Kredi kartlarında özellikle son zamanlarda bilinçsiz kullanımlar arttığı için, ödenmesi gereken toplam borçlar da bir hayli artıyor. Bu konuda yapılan istatistikler, kredi kartı borçlarının yıldan yıla arttığını ortaya koyuyor. Ödenmeyen bir kredi kartı borcu vatandaşları yasal olarak ciddi tehlike altına sokabiliyor. Bu durumun önüne geçmenin tek yolu, alışverişleri bütçenize uygun olarak yapmaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borçlarının geri ödenmesi ile alakalı olarak çeşitli kanunlar vardır. Tüketici Kanunlarında da belirtilen maddeye göre, borçlar ödenmese bile bankaların 3 ay boyunca kişiler hakkında yasal olarak işlem yapma hakkı yoktur. Ancak kredi kartı borcunuzu toplamda 90 gün boyunca ödemezseniz, hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip, halk arasında bilindiği şekliyle avukatlık olma durumudur. Bu süreçte devreye banka avukatları girer ve borcun tamamını ödemenizi ister. Bu çağrıya karşılık vermediğiniz zaman hakkınızda doğrudan haciz işlemi uygulanır. Haciz yiyen bir kişi bankalar tarafından kara listeye alınacağı için, tekrardan kredi kartı kullanması da mümkün olmayabilir.

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Kredi kartı borcunuz çok fazla biriktiyse, geri ödemesi bir hayli zor olacaktır. Burada uygulanabilecek en mantıklı yol, bankaya başvurarak yapılandırma talebi vermektir. Bankanın bu talebe olumlu yanıt vermesi durumunda, borcunuz aylık vadelere bölünür ve ödemesi kolaylaşır. Bunun yanı sıra bankalardan borç kapatma kredisi kullanarak da tüm kredi kartı borçlarını tek seferde kapatabilirsiniz.


, , , ,