Web
Analytics


Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi

Kredi Notu Kötü Olana Kredi

Her bireyin kendine ait bir kredi notu bulunur. Bu not, düzenli kredi kartı borcu ödeme ve/veya kredi geri ödemesinin ne oranda olduğuna bağlıdır. Eğer birey bu ödemeleri düzenli yapmadıysa, kredi notu otomatik olarak düşer ve bu düşüş bozuk sicil raddesine kadar inebilir.

Bozuk Sicil Nedir?

Bozuk sicil demek kişinin hiç bir yolla kredi veya kredi kartı alamaması anlamına gelir. Kredi notu düşük bireylerin kredi notu kötü olanlara kredi veren bankalardan kredi alma ihtimali bulunmakta. Ancak bireyin sicili bozuk ise, o tüketici hiç bir şekilde bir kredi kartı ve/veya kredi çekemez. Bu yüzden kredi notu kötü olanlar ve bozuk sicile sahip olanlar farklıdır.

Kredi Notu Düşük Olanlara Müjde!

Akbank’ın başlattığı, NKredi adlı promosyon ile bireyin kredi notuna bakılmadan 25.000 TL’ye kadar kredi imkanı tanınmakta. Bu promosyonun, bozuk sicile sahip bireyler için uygulanıp uygulanmadığı hakkında ise net bir bilgi bulunmamakta.

Borçlarınızı Düzenli Ödüyorsanız Kredi Notunuz Yükselecek!

Eğer hiç bir türlü kredi alamıyorsanız geriye borçlarınızı ödemekten başka bir seçenek kalmamakta. Ancak güncel bir yasa tasarısına göre 1 milyon vatandaşın kötü kredi notu iyileştirilip kara listeden çıkartılacak. Normalde kara listeden çıkmak için borcunuzu düzenli ödemeniz ve/veya tamamen borcunuzu kapatmanız gerekmekte. Ayrıca buna ilaveten üzerinden 5 yıl geçmesi gerekiyor ki, kara listeden adınız çıkarılsın.

Yasadan Nasıl Yararlanılır?

Yasadan yararlanmak için, yasa yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bankanıza başvurup borcunuzu ilk 6 ay içinde yapılandırmanız gerekmekte. İlk 6 ay içinde yapılandırılan borçlar size kredi notunuzu iyileştirme olarak geri dönecektir.


, , ,