Web
Analytics


Kredi Notunun Yükselmesi

Kredi Notunun Yükselmesi

Kredi almak için bankalara yapılan başvurularda banka başvuruyu incelemeye alır ve inceleme sonucunda olumlu ya da olumsuz cevap verir. Bankaların verecekleri cevabı kişini kredi notu etkiler. Kredi kayıt bürosundan(KKB) aldıkları bu nota göre ret veya onaylandı sonucuna ulaşılır.

Findeks Puanı Düşük İse

Kredi notu düşük olan kişiler için banka direkt olumsuz veya ret cevabı verir. Yapılan düzensiz ödemeler sonucu düşen bu kredi notu için banka risk almak istemeyebilir. Düşük olan kredi notu yükseldikten sonra tekrar kredi başvurusu yapılabilir ve istenilen kredi tutarına göre banka cevap verir. Başvurulan kredi tutarı ve taksit sayısına göre banka hesaplama yapar. Kişiden aldığı bordro ile ödeme gücünün olup olmadığını kontrol eder.

Kredi Notu Puan Aralığı

Kredi kayıt bürosunun verdiği puana göre bankalar bazı limitlerde kredi verirler.0-700 arasında olan kredi notu çok risklidir ve bankalar bu puan aralığındaki kişilere kredi vermezler. 700-1099 arası kredi notuna sahip kişiler orta riskli gruptadır. Bankalar bu gruba da kredi vermeyeceklerdir. 1100-1499 puan aralığında bulunan kişilere bankalar kredi verir ancak talep edilen kredi tutarı ve ödenecek taksit sayısı önemlidir. 1500-1699 puan aralığındaki kişiler kredi başvurusu yaptıklarında sorun yaşamayacaktır. 1700-1900 puan aralığındaki kişiler banka için kredi vermesi en kolay müşterilerdir. Kredi notunun yüksek olması kredi tutarını etkiler.

 


, , , ,