Genel

Motorlu Taşılar Vergisi Hesaplama

Motorlu Taşılar Vergisi Hesaplama

Motorlu Taşıtlar Vergisi sahip olduğunuz aracın özelliklerine göre oluşturulmuş yıllık olarak ödenen bir taşıt vergisidir. Bu verginin oluşturulmasında aracınızın doğaya bıraktığı emisyon değeri, koltuk sayısı ve yaşı gibi çeşitli ölçekler baz alınır. Bu seçenekler arasında MTV’yi en çok etkileyen aracınızın emisyon değeridir. Emisyon değeri ise motorunuzun gücüne bağlı olarak artış göstermekte. Eğer MTV’yi en az tutarda ödemek istiyorsanız daha düşük güçte motorlu araçlar tercih etmelisiniz.

Motorlu Taşıt Vergim Nasıl Hesaplanıyor?

Motorlu taşıt verginizi hesaplamak için web siteleri üzerinden herhangi bir aracı tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz araç üzerinden aracınızın tipi, motor gücü, yaşı ve tescil tarihini doğru ve eksiksiz bir şekilde belirtin. İşleminizi ilerlettiğiniz takdirde 2018 yılı vergi dairesinin belirlediği oranlara göre aracınızın taşıt vergisine erişim sağlayabilirsiniz. Karşınıza gelen tutar temmuz ve ocak ayında ödenecek olan verginin tamamını kapsamaktadır.

Motorlu Taşıt Vergisi İçin Araç Yaşı Hesaplama

Motorlu taşıt verginizi öğrenmek için aracınızın bilgilerini eksiksiz girmeniz gerekmekte. Sistemin istediği bilgilerden bir tanesi de aracınızın yaşı. Araç yaşı hesaplamaları dönemlere ayrılmış durumdadır. Eğer aracınız 1,2 veya 3 yaşında ise MTV kapsamında yaş aralığı 1-3 olarak belirlenir. Eğer aracınız 4,5,6 yaşında ise bu aralık 4-6 olarak karşınıza çıkıyor.

MTV’ye Zam Kapıda

2018 yılından itibaren 1300cc altında aldığınız otomobiller de %15 1300cc üstü aldığınız otomobiller de ise %25 zam gelmesi bekleniyor. Bu artış araçların ham satış fiyatını da %15-50 arasında etki yaratacağı düşününler arasında.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Tavsiye Konumuz

Kapalı
Kapalı