Sigorta

Ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?

Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtı yüz binlerce yurttaş tarafınca sorgulanan ve araştırılan mevzular içinde yer almaya devam ediyor. Çalışma yaşamını bir kenara bırakıp bir an ilkin emekliliğe ayrılmak isteyen vatandaşlar, emeklilik yaşını nasıl sorgulayacaklarını merak ediyor. Peki, ne vakit emekli olurum? Emeklilik yaşı nasıl hesaplanır?

Emeklilik durumu çalışanların statülerine bakılırsa, şu demek oluyor ki SGK’lı (4-a), Bağ Kur’lu (4-b) ya da devlet memuru (4-c) olma durumuna nazaran farklılar oluyor. Her bir statü içinde bulunanların devlet tarafınca belirlenen şartları yerine getirmesi umut ediliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) primleri ödenen tüm vatandaşların emekli olabilmesi için ödenen primlerin belli bir seviyeye gelmesi gerekmektedir. Çalışanların emekli olmaya hak kazanması için ek olarak, prim ödeme işlemi haricinde lüzumlu görülen yaş sınırını tamamlamış olmaları ve belirli bir süre hizmet süresi geçirmeleri yeterlidir. SGK’lılar için emekli olma şartlarını sigorta başlangıç zamanı belirliyor. İlk sigorta girişinize göre emeklilik yaşınız ve ödeyeceğiniz prim miktarı belli oluyor.

Emeklilik şartları bazen devlet tarafınca tekrardan düzenleniyor mesela; 1999 senesinde emeklilik şartları düzenlendi ve ilk kez 8 Eylül 1999’dan sonrasında sigorta girişi olanlar için emeklilik yaşı hanımlarda 58, erkeklerde 60 olarak kabul edildi. Bundan sonrasında meydana getirilen yeni düzenleme sonucunda ise 30 Nisan 2008’den sonrasında ilk kez sigortalı olanlar için emeklilik yaşı 2036 yılından sonrasında her yıl bir yaş artırılarak erkeklerde 2044 ve sonrasında hanımlarda ise 2048 ve sonrasında 65’e çıkarıldı. Ek olarak, emeklilik için lüzumlu prim ödeme gün sayısı da artırıldı.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Ne Vakit Emekli Olurum Uygulamasına giriş yapabilmek için sayfada yer edinen formu detaylı bir halde doldurmanız gerekmektedir. Bundan dolayı sigortalıların ilk olarak hizmet dökümü alması ve formdaki detayları doldurması şahıs için yararlı olacaktır. Hizmet Dökümünüzü E-Devlet üstünden alabilirsiniz. Sisteme girilen bilgiler ile hesaplama yapmasının ardından emeklilik yaşınız sayfada gözükecektir.
Kapalı