Krediler

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Öğrenim Kredisi Yapılandırma

Üniversite senelerinde alınan krediler üniversite bittiğinde kişilerin kabusu haline gelebiliyor. Öğrenim süresi dönemlerinin tamamında yada belirli bir döneminde öğrenim kredisi alanların borçları, alınan toplam kredilerin tutarı, Yurt içi Üretici Ücret Endeksindeki artışlar dikkate alınacak şekilde hesaplanıyor. Normal etkenlerde herhangi bir erteleme işlemi gerçekleşmediyse öğrenim kredisi adı altındaki borçlar mezun olunduktan 2 yıl sonraki zamanda ilk ay ödenmeye başlanılıyor. Borçların ödenmemesi gibi hallerde aylık olarak yasal faiz işlenmeye başlıyor. Bu durumda sonuç olarak kişilerin borç yükleri artıyor.

 

Kredi Yapılandırma İşlemleri

2016 senesinin Ağustos ayında çıkarılan torba yasasıyla öğrenim kredisi adı altında alınan borçlara da borç yapılandırma imkanları verildi. Bu işlemleri yerine getirebilmek için vergi dairelerine giderek başvuru işlemini yapmak, peşin yada taksitli ödeme imkanlarını kullanmaktır. Öğrenim kredi borcunuza bir yapılandırma yaptığınız taktirde gecikme faizlerinin yerine Yİ-ÜFE sisteminin belirlediği artış tutarlarında bir ödeme yapmış oluyorsunuz.

Borcun Tamamı Ödendiği Durumlarda Neler Oluyor?

Eğer borcunuzun tamamını öderseniz Yİ-ÜFE belirlediği tutarın sadece %50’sini ödemiş olacaksınız. Peşin ödeme olanaklarından yararlanma işlemleri için borç yapılandırma kredisi vermiş olan bankaların şartlarını inceleyerek, kendinize en uygun ihtiyaç kredileriyle borcunuzu bir seferde kapatma imkanı sağlayabilirsiniz. Yapılandırmış olduğunuz borcunuzun genel ve son durumunu e-devlet sitesinden borç yapılandırma ekranlarından görebileceğiniz gibi gelir idaresi hizmeti veren İnternet sitelerinden de takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Kapalı