Genel

Radar Cezası Sorgulama

Radar Cezası Sorgulama

Ülkemizde bulunan milyonlarca araç kullanıcılarının yapmış olduğu en büyük hatalardan biriside hız sınırı ihlalidir. Bu ihlallerin önlenmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından günün çeşitli saatlerinde sabit ve seyyar olmak üzere sivil araç üzerine radar cihazı yerleştirmek suretiyle radar uygulaması yapılmakta ve hız sınırını aşan sürücülere aştıkları hız sınırının katları ile radar cezası kesilmektedir. Peki, radar cezasını nasıl sorgulayacağımızı bilmediğimizde aklımıza gelen ilk soru radar ceza sorgulama nasıl yapılır olmaktadır. Radar ceza sorgulama bir kaç yolu bulunmaktadır, bu yollar şunlardır.

Radar Ceza Sorgulama Yolları

Radar ceza sorgulama yollarından birisi E devlet üzerinden sorgulama yapmaktır. E devlet şifresi olan tüm vatandaşlarımız E devlet üzerinde bulunan E Hizmetler bağlantısından Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girip buraya Araç Plakalarına Yazılan Cezaları Sorgulama bölümünden sorgulama yapılabilmektedir.

Radar ceza sorgulama yollarından bir tanesi de Gelirler Başkanlığına ait internet sitesinden sorgulama yapılmaktadır. Bu işlem www.gib.gov.tr internet sitesine girilir ve buradan Borç Sorgulama ve Ödeme bölümünde bulunan Trafik Cezası Ödeme ve Sorgulama bölümünden araç plakasını girmek suretiyle sorgulama yapılmaktadır.

Radar Cezası Nasıl Ödenir?

Radar Cezasının ödemesinin yapılabilmesi için kesilen cezanın sürücüye tebliğ edilmiş olması gerekmektedir. Ceza tebliğ edildikten sonra anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme yapılabilir. Ödeme yapmanın bir diğer yöntemi ise Gelirler Başkanlı internet sitesinden veya PTT şubelerinden de nakit olarak cezalar ödenebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Tavsiye Konumuz

Kapalı
Kapalı