Sigorta

SGK rapor parası ne zaman yatar? Rapor parası nasıl alınır?

SGK bünyesinde çalışan kişilerin sağlık problemleri sebebiyle işe gidemedikleri ve raporlu oldukları sürelerin maddi kaybı SGK tarafınca karşılanıyor. Bu kapsamda sıhhat sorunları sebebiyle geçici olarak iş göremezlik raporu alan vatandaşlar, 'Rapor parası ne vakit yatar?' sorusunun yanıtını araştırıyor. Peki, SGK rapor parası ne zaman yatar? Rapor parası nasıl alınır?

SGK rapor parası son günlerde en oldukca dört gözle beklenen konulardan oldu. Çalışamadığı günlerin ücretini, devletin verdiği rapor parası ile karşılamak isteyen vatandaşlar, mevzu hakkında informasyon almak adına internette araştırma yapıyor. İşte, SGK rapor parası hakkında merak edilen tüm detaylar…

RAPOR PARASI NEDİR?

Geçici iş göremezlik, sigortalı bir çalışanın, hastalık, iş kazası, doğum benzer biçimde durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşları yada doktor raporlarında yazan istirahat süresince geçici bir süre iş yapamamasıdır. Rapor tutarı ise bu belgeye haiz olan kişilerin işe gitmediği süre için Sosyal Güvenlik Kurumunun kişiye ödediği ücrettir.

RAPOR PARASI NE ZAMAN YATAR?

Rapor parası, işverenin raporu SGK’ya bildirmesinin üstünden en geç 15 gün geçmesiyle beraber PTT üstünden çalışanların hesabına yatırılmaktadır. Bu ücretin hesaba yatırılmasıyla beraber 2 ay içinde alınması gerekmektedir. Bu süre içinde alınmayan ücretler SGK’ya yine iade edilebilmektedir.

RAPOR PARASI ALMAK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLAR NELER?

İş göremezlik ödeneği alabilmek için, iş göremezlik raporu aldığınız tarihten 1 yıl önceki tarih içinde minimum 90 gün prim yatırmanız gerekiyor. 1 ya da 2 gün benzer biçimde kısa sürelerde alınmış raporlar için Sosyal Güvenlik Kurumu iş göremezlik parası ödememektedir. Aldığınız raporda kesinlikle bir hastalık teşhisi olmalıdır. Eğer raporunuzda bir teşhis yoksa, SGK size para ödemesi yapmaz. Aldığınız iş göremezlik raporunun hangi sosyal güvenlik kurumuna bildirildiğine de oldukca dikkat etmelisiniz. Zira iş göremezlik raporu aldığınız hastane kendisine yakın herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna yapabilir. İş göremezlik ödeneğinizi alabilmeniz için sizin bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumuna bildirim yapılması gerektiğine dikkat ediniz.

RAPOR PARASI NASIL VE NEREDEN ALINIR?

Ilk olarak işçinin raporu alıp işverene vermesi gerekmektedir. İşveren, raporu 5 gün içinde e-rapor sistemine girer. SGK etkilileri raporu inceler ve onay verir. Onaylandıktan sonrasında ise PTT’ye ödeme talimatı gönderirler. İşçiye SMS gönderilir. Tüm bu aşamaların sonunda işçi PTT’ye giderek rapor parasını alır.

RAPOR PARASI NASIL HESAPLANIR?

Rapor parasını hesaplamak için ilk olarak ilk üç aylık brüt gelir toplanır. Son üç aylık prim günü toplanır. Raporlu olunan gün sayısından 2 çıkartılır. 2 çıkartılmasının sebebi rapor parasının raporun ilk iki günü için verilmemesidir. İlk üç aylık brüt gelir, son üç aylık prim gününe bölünür. Çıkan sonuçla raporlu olunan gün sayısı (-2 gün de hesaplanır) çarpılır. Çıkan netice ayakta tedavi olması halinde 2 ile çarpılıp 3’e bölünür ve alacağınız rapor parasını bulmuş olmuş olursunuz. Rapor parasını E-Devlet şifrenizle e-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulayabilirsiniz.

E DEVLET’E GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Etiketler
Kapalı